Коломийський медичний коледж ім. І.Франка

адреса: Івано-Франківська обл.
78200 м. Коломия
вул. Івана Франка, 14

тел: +38 (03433) 24450,
тел/факс: +38 (03433) 26947

e-mail: kolmedkol@gmail.com

Кімната-музей Івана Франка

Коломийський медичний коледж створено у 1947 р. Спочатку це була школа медичних сестер, а з часом навчальний заклад набирався досвіду, розширював матеріальну базу і були відкриті нові відділення: акушерське, лікувальної справи, а пізніше фармацевтичне. 1956 рік був знаменним і для української культури, і для Коломийського медичного училища. У цей час урочисто відзначали 100- річчя від дня народження Івана Франка. Медичне училище на той час містилося в приміщенні колишньої ратуші, в якому свого часу в арешті перебував Іван Франко. Отож, нічого дивного не було в тому, що навчальному закладу медичного профілю присвоїли звання великого українського мислителя. З іменем Івана Франка Коломийське медичне училище не розлучається вже п’ятий десяток років і гордиться цим. У 1996 році до 140- річчя з дня народження великого Каменяра було відкрито кімнату - музей, до створення якої багато зусиль доклала її перший керівник Т.А.Касьяненко. Зараз кімнатою - музеєм керує голова «Молодої Просвіти» О.М Кенюк, яка об’єднала навколо себе допитливих, небайдужих, щирих серцем і душею студентів.


Мета створення кімнати – музею полягає в залученні молодого покоління до пізнання геніальної особистості Івана Франка, який є взірцем любові і великої самопожертви, взірцем самовідданої, іноді надлюдської праці в ім’я України, в ім’я нашого народу. Коломия займає помітне місце у біографії генія української культури. Документально підтверджено 15 Франкових відвідин нашого міста. Великий внесок у створення експозиції музею вклав дослідник перебування Івана Франка на Прикарпатті Іван Білинкевич, до 100-річчя від дня народження якого медичний коледж посприяв встановленню меморіальної дошки на будинку, де проживав письменник та франкознавець. Коломийський коледж міститься в історичному приміщенні: понад сотню років тому в цих стінах (тоді це був Коломийський повітовий суд) було несправедливо ув’язнено молодого поета, і саме тут Іван Франко написав понад 50 поетичних творів. У кімнаті-музеї міститься експозиція, яка розповідає про Франкову Коломию, коломийські епізоди життя великого Каменяра. На основі фактичного матеріалу відображено кожне перебування Франка у давньому місті над Прутом з 1880 по 1912 рік. Представлено унікальні прижиттєві видання, першодруки, фотографії, меморіальні речі, твори образотворчого мистецтва . Окрасою кімнати–музею є пам’ятник Іванові Франку вижницького скульптора В.Римара: великий Каменяр постає як Мойсей – пророк, вихователь нації. В кімнаті-музеї проводяться літературні зустрічі, тематичні екскурсії для студентів медколеджу та інших навчальних закладів міста, про що свідчать численні записи в книзі відвідувачів.Музей відвідав ректор Івано-Франківського медичного університету академік Євген Нейко, академік Володимир Качкан, відомі літературознавці Федір Погребенник, Роман Горак, дружина та дочка франкознавця Івана Білинкевича – Михайлина й Олександра. Книга відгуків про музей береже пам'ять про інших відомих людей, які тут побували.

У коледжі підібрався колектив, який поєднує фахові знання з творчою непосидючістю. Приємно, що викладачі розвивають інтерес до творчості видатних українських літераторів, виховують естетичні смаки, національну свідомість, розширюють світогляд студентів.

Студенти є ініціаторами багатьох заходів:
•відкритий виховний захід для молоді міста та району до Дня української писемності „Мово рідна, слово рідне”;
•науково-практична конференція з участю кандидата філологічних наук, доцента кафедри телебачення Львівського Національного університету ім. І. Франка Наталії Темех „Мойсей української нації”;
•Участь у відкритті меморіальної дошки письменника-франкознавця Івана Білинкевича;
•До 150-ліття вшанування генія українського народу Івана Франка на приміщені коледжу відкрито меморіальний комплекс; випущено книжку з власними віршами студентів; підготовлено історико-літературні розвідки „Достойний син великого поета ”Про Петра Франка”, „Іван Франко і Коломия”.


Проведено зустрічі:
•з представниками Центральної Ради Всеукраїнського товариства Просвіта”;
•Михайлом Гнатюком – доктором філологічних наук, професором Львівського Національного університету ім.. І. Франка;
•Василем Лизанчуком – доктором філологічних наук, професором Львівського Національного університету ім. І. Франка;
•Петром Арсеничем – доцентом, головою Івано-Франківського об’єднання ВУТ „Просвіта „ім. Т. Шевченка.;
•Мирославом Волощуком – доктором сільсько-господарських наук, лауреатом Державної премії, академіком УЕАН;
•Яремою Гояном – директором видавництва „Веселка” лауреатом Шевченківської премії;
•Євгеном Таранюком, франкознавцем з Нью-Йорку, США;
•Степаном Пушиком – письменником;
•Внуками Петра Франка Любов’ю та Петром Ганущаками.
•Екскурсії по літературних місцях Львівської та Івано-Франківської областей („Стежками Івана Франка” с. Криворівня, с. Нагуєвичі)
•Студентське товариство взяло активну участь в створенні кімнати-музею Івана Франка.
В музеї відбуваються зустрічі з випускниками коледжу, засідання студентського товариства „Молода просвіта”, конкурси поетичного слова.